معرفی کامل سنگ مالون | انواع | کاربردها | استخراج | تولید

 

خیلی از افراد سنگ مالون را همان سنگ لاشه می شناسند که شکل آن ها، منظمی شکل است و از پتک یا هر چیزی که بتوانند آن ها را تراش بدهند، استفاده می کنند. یک مالون استاندارد که یک متر مربع اندازه دارد و مناسب کار میباشد باید ارتفاع، 28 سانتی متری، طول و عرض از 20 تا 40 و 15 تا 20 سانتی متری را دارا باشد. اگر ارتفاع از مقداری که گفتیم کم تر باشد، به آن مالونی ساده نمی گویند بلکه مالونی کله می گویند و اگر ارتفاع از مقداری که گفته شد بیش تر باشد به آن مالونی راسته خواهند گفت. و دقت کنید که این نوع از مالون ها در نبش یا کناره های دیوار ها استفاده نمی شود بلکه برای آن قسمت هایی که ذکر شد از مالون نبشی استفاده می شود.

 

نام دیگر سنگ مالون

سنگ لاشه ای همانطور که در بالا ذکر شد، نام دیگر سنگ مالون هست که یک نام دیگر نیز به آن اختصاص داده می شود به نام سنگ بادبر. این نوع سنگ ها اورجینال هستند که از معدن استخراج شده و توسط ابزارهای تراشکاری از جمله چکش و پتک، به سنگ بادبر فرم خاصی می دهند. این سنگ نسبت به سنگ مالون گاهی اوقات بعد از تراشکاری شکل نامنظمی که به صورت مستطیل مانند هستند، ظاهر می شوند. از سنگ بادبر در طراحی های منظره ها و اطراف ساختمان ها استفاده می شود.

 

موارد مصرف سنگ های مالون

 • در دیواره های باربر و غیر باربر بکار می برند چون یک ظاهر زیبا به منزل می دهد و اگر حیاط هم داشته باشند، یک منظره ی طبیعی و جذابی را به خود می گیرند.
 • استفاده در جدول سازی
 • در سنگ فرش ها و پله ها بکار می برند که به دلیل کناره های نامنظم و شیاردارش، منظره ی جذابی به محیط می دهد و شکل طبیعی را دارند.
 • در نماسازی های محوطه استفاده می کنند
 • در نماهای پل بکار می رود
 • در دیوارهای پارک و باغ ها اهمیت زیادی دارد
 • برای ساختن دیوارهای حایل استفاده می شود زیرا مقاوت آن نسبت به بقیه ی سنگ ها زیاد تر و استحکام زیادی دارد.
 • برای جدا کردن دیوارهای پارک ها استفاده می کنند
 • در دیوارهای آب بند ها استفاده می شود.
 • برای پوکه معدنی بکار می رود

 

طریقه ی آماده سازی سنگ مالون

 • سنگ تراش یا نیم تراش : اگر هر طرف از سنگ مالون با تراشیدن و پشت آن بدون تراش شدگی باشد به آن سنگ نیم تراش یا تراش می گویند.
 • سنگ تمام تراش : اگر قسمت عقب سنگ تراش هم تراش داده شود به آن تمام تراش گفته می شود.
 • سنگ اندازه : نمای سنگ را به صورت کلنگی تراش داده می شود. اگر این سنگ ها به صورت منظم و اندازه ی دقیق تراش داده شود به آن سنگ اندازه می گویند.

انواع سنگ مالون

 1. سنگ لیمویی : به دلیل منظم بودن کناره ها و شکل این نوع سنگ از مالون، برای کف زمین یا ساختمان ها استفاده می شود که ظاهر مناسب و جذابی به فضا می دهد.

 

 1. سنگ گردویی : از این نوع سنگ مالونی بیش تر در محوطه های تزئینی بکار می برند.

 

 1. سنگ درختی : بهش سنگ سبز نیز می گویند که در پارک ها و دیوارهای ویلاهای شمالی و خانه باغ ها ازش استفاده می کنند و خیلی با دوام در برابر بارن و برف هستند.

 

 1. سنگ قرمز : این نوع سنگ از سنگ مالون خیلی مناسب دیوارهای شهر و خیابان ها می باشد زیرا دارای ابعاد مشخص و منظمی دارند.

 

 1. سنگ کوهی و کرمی : برای جاهایی که عمومی هستند بکار می رود از جمله رستوران ها و کافه های شهر.

 

در حالت کلی هر کدوم  از این نوع سنگ ها به دلیل رنگ های جذاب و خاصشان می توانند در خیلی از جاها بکار بروند و گزینه ی مناسبی برای محوطه سازی و حتی در دکوراسیون های داخلی منزل شوند.

مقایسه ی سنگ لاشه و سنگ مالون

در قسمت بالا که گفته شد سنگ لاشه همان سنگ مالون هستند فقط با این تفاوت که سنگ لاشه، سنگی تراش نشده ولی سنگ مالون سنگی تراش شده و دارای پتک می باشند. سنگ های لاشه و مالون در ساخت و سازهای عمرانی کاربرد زیادی دارند. در این نوع سنگ ها هرچقدر مقاومت و استحکام در برابر عوامل محیطی زیاد تر شود کابرد آن در کارهای ساختمانی و عمرانی زیادتر خواهد شد.

مشخصات کیفی و کمی برای سنگ لاشه

 • سنگ لاشه برای استفاده باید بدون لایه ی ظریف و نازک باشد.
 • این نوع سنگ ها باید از سختی زیادی برخوردار باشد.
 • شرایط استخراج آن ها از معدن باید به صورت راحت و خیلی آسان بوده و با کمترین هدر رفتگی را به دنبال داشته باشد.

 

مشخصات کیفی برای سنگ های مالون

این نوع سنگ ها در نمای آپارتمان ها و دیوارهای محوطه استفاده می کنند. با توجه به ویژگی و خصوصیات ساختاری آن نسبت به سنگ های دیگر پر کاربرد و با مقاوم هستند. این نوع سنگ عاری از هر گونه کانی ها از جمله رسی یا غیر رسی می باشد چون نباید هیچ هوازدگی در سنگ مالون وجود داشته باشد. سنگ مالون برای کارهای عمرانی کاربرد زیادی دارد آن هم به علت مقاوت زیادی که برخوردار می باشد.

نکته ی مهم درباره ی سنگ مالون

این نوع سنگ چون کار دست می باشد و روی آن تراش و چکش زده شده است که شکل سنگ به مربع یا بیضی شکل پدیدار می شود. ارتفاع سنگ مالون حدود 27 سانتی متر می باشد و پشت آن به صورت مخروطی شکل تراش داده می شود تا هنگامی که سنگ مالون به دیوار نصب شود و قادر به پوشش سنگ مالونی که تراش خورده است، بشود و این امر باعث ایجاد استحکام زیاد دیواری که با این سنگ مالونی ساخته شده است می باشد.

بسته بندی و حمل سنگ مالون

 • سنگ مالون باید متناسب نوع کار و از مقاوت زیادی برخوردار باشد اگر سنگ مالون در حمل و نقل یا بسته بندی آسیب ببیند یا موجب اختلال در ظاهر آن شود، دیگر از این سنگ نمی توان برای کار استفاده کرد چون ظاهر خود را از دست داده است.
 • بسته بندی باید طوری باشد که از تکان خوردن بیش از حد آن و حرکت در بسته بندیش خوداری شود.
 • بسته ها باید از ابعاد استاندارد و وزن متعادل برخوردار باشند که در هنگام حمل و نقل خسارتی ایجاد نکنند.
 • در جا به جایی آن ها باید از بالابر یا وسایل های دیگر که بتوان به راحتی از آن استفاده کرد، بکار برد.
 • برای اینکه در حمل و نقل آسیبی به سنگ مالون وارد نشود شما می توانید از یک تکه چوب یا پارچه استفاده کنید. از این روش نیز برای زمانی که باران یا برف می بارد نیز می توانید استفاده کنید.
 • زمانی که سنگ مالون را به محل مورد نظر انتقال می دهید باید اصول ایمنی را کاملا و با مقررات لازم رعایت کنید تا کارگران و افرادی که دوروبر این حمل و نقل هستند آسیب نبینند. لازم به ذکر است که بایستی در هنگام حمل و بسته بندی از دستکش استفاده کنید.

 

شست و شوی سنگ مالون

شست و شوی این نوع سنگ خیلی مهم و حساس می باشد. برای شستن این سنگ مالون تنها کافی است با آب خالی بشورید و هیچ مواد شوینده ایی استفاده نکنید چون باعث کدر شدن و ایجاد اسید یا باز روی سنگ مالون می شود. احیانا اگر ندانسته از مواد شوینده استفاده کردید بهتر است از دستور العمل روی شوینده مطلع شوید و نگذارید اسیدهای نوع اول و دوم را ایجاد کند.

فاکتورهای مهم در مورد سنگ استخر با سنگ مالون

 1. شکل هندسی آن باید طوری طراحی شود که با سنگ های مالون مطابفت داشته باشد زیرا انواع زیادی دارد و خیلی از سنگ های مالون نامنظم و شیاردار می باشند و این موضوع باعث خراب شدن ظاهر استخر می شود. پس باید قبل انتخاب نوع سنگ مالون از طراحی استخر آگاه باشید.
 2. استایل و نمای استخر باید به صورت نما از بالا طراحی شده باشد یعنی سنگ مالون را طوری قرار دهند که از نمای بالای استخر زیبا و جذاب دیده شود. این عامل علاوه بر ظاهر زیبا باعث شور و انگیزه در شنا کردن را موجب می شود.
 3. عایق بندی نیز در نوع سنگ مالون استخر مهم است زیرا نباید سنگ مالون همیشه در برابر نمک یا اسید و باز قرار بگیرد و خاصیت چسبندگی نداشته باشد چون باعث آسیب دیدن سنگ مالون در استخر می شود.

 

راهنمای انتخاب نوع سنگ مالون

 1. نوع سنگ مالون را برای کارتان بر اساس چکش خواری انتخاب کنید یعنی تراش شده باشد یا نباشد.
 2. براساس وزن انتخاب کنید یعنی سبک باشد نوع سنگ مالون یا سنگین.
 3. براساس مقاومت فشار که آن نوع سنگ مالون برای کاری که مد نظرمان است می تواند چند پاسکال فشار را تحمل کند.
 4. براساس ضریب نرم شدگی که باید ضریب هر یک از نوع سنگ های مالونی را بدانید و طبق آن سنگ مالون را انتخاب کنید.

خرید سنگ مالون

در این مقاله ما تمام شرایط و انواع سنگ مالون را به شما توضیح دادیم، اگر قصد خرید یک سنگ با کیفیت و مقرون به صرقه تر را دارید ما به شما پیمانکاری احمدی را معرفی می کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *